IngerCecilieBertrándeLisÅMarjaflyfly20121

Å, MARJA FLY FLY, 21. - 25. mars 2012

Å, MARJA FLY FLY,
21. - 25. mars 2012

Dansekunst for de aller yngste null til fire

    0
  • SceneHovedscenen

Spilledatoer

  • 21. mars - 08:30
  • 21. mars - 10:00
  • 22. mars - 08:30
  • 22. mars - 10:00
  • 23. mars - 08:30
  • 23. mars - 10:00
  • 24. mars - 12:00
  • 24. mars - 14:00
  • 25. mars - 11:00
  • 25. mars - 13:00

"Denne forestillingen fanger det kompliserte samspillet mellom det enkle og det vakre så det neppe kan gjøres bedre:   Dette var en befriende forestilling!"
- Avisen Morgunblaðið Reykjavik, 7. desember 2009

"Treffende og godt gjennomtenkt forestilling, sanseteater. som en forskningoppgave i hvordan vi begynner å legge merke til omgivelsene rundt oss"
Avisen  Fréttablaðið Reykjavik, 7. desember 2009

Forestillingen er for de aller yngste, fra null til fire år og er inspirert av det lille insektet marihøna og barns bevegelser og lek, samt et lite dikt av koreografen.

I forestillingen møter vi to forskjellige vesener Marihøna Marja og alvepiken Tuuli  som  kommer inn i et ukjent og fargeløst landskap. De er svært forskjellige og har ulike egenskaper og oppfatninger av sine omgivelser. Gjennom deres første møte så skjer det noe magisk. Rommet får plutselig farger og underlige ting skjer. Er det alvepiken som besitter magiske evner?

Alvepiken vil leke med Marja og tar henne med på en reise som byr på utfordringer lek og undring. Gjennom deres opplevelse og hendelser utvikler det seg et lekent og varmt vennskap som bringer dem videre til en ny reise.

Å, Marja, fly, fly -hvor skal du nå?
Se alle de fargene -du nå skal få
En streif av varme på ditt kinn
Kan det være solen som kommer inn?        

Å, Marja, fly, fly, hva tenker du på?
Er det blåfargen du prøver å nå?
Hør nå hvordan musikken klinger
Og se nå hva magien bringer     

Å,Marja,fly, fly - du er meg kjær
Oj, der kom jeg visst deg altfor nær
Kan du høre en melodi i det fjerne?
Og er det, der borte en rød stjerne ?

 Å, Marja, fly, fly, - la meg  få bli med
La oss fly, la oss fly – til et annet sted
I morgen blir det visst vakkert vær
Og vi danser i ring i nye klær

Barna blir invitert til samspill med utøverne og får mulighet til å utforske scenerommet etter endt forestilling

Fra forestillingen Å, Marja fly fly

I denne forestillingen ville koreogragen undersøke  hvordan hun kunne bruke lyset som en dramaturgi i handlingsforløpet. Hun ønsket å skape en visuell sanselig forestilling hvor fargene rød, blå, grønn og gul skulle være en viktig ramme i forestillingen, fordi dette er de første fargene barna får et forhold til. Inntensjonen var å gi barna en mulighet til å få en visuell og sanselig opplevelse av hver farge ved at hver enkelt farge kunne få være tilstede nok tid til at fargen fikk festet seg som et sanseinntrykk slik at barna kunne få en konsentrert helhetsopplevelse av farge. Bertrán de Lis har valgt scenerommet bevisst grått for å skape et fargeløst rom og for å tydeliggjøre fargene som kommer tilsyne etter hvert.

Idé/koreografi: Inger Cecilie Bertrán de Lis
Dansere (2012): Sylvi Fredriksen, Cecilie Lindeman Steen
Komponist: Karoline Rising Næss
Musikere: Karoline Rising Næss (cello), Andreas Bratlie (perkusjon),
Tale M. Mydske (sang)
Danser
(sept og des 2009 og feb-mars 2010): Inger Cecilie Bertrán de Lis
Danser (feb-apr 2009): Sylvi Fredriksen
Danser (feb-apr og des 2009 og feb-mars 2010): Tinna Gretarsdottir,
Danser (sept 2009):  Cecilie Lindeman Steen,
Scenografi: Inger Cecilie Bertrán de Lis,
Kostymedesign: Hilde Elisabeth Brunstad
Rekvisitter:  Hilde Elisabeth Brunstad
Utforming av scenografi/rekvisitter:  Christine Finngaard
Lysdesign:  Elisabeth Kjeldahl Nilsson
Regikonsulent:  Robert Skjærstad
Produsent:  Inger Cecilie Bertran de Lis
Produksjonsassistent:  Marianne Albers

”Dansen viser tydelig at koreografen kjenner ungenes kroppsspråk og bevegelser.”
”At moderne dans og musikk skal være vanskelig å forstå, ga ungene i Kanonhallen blanke blaffen i.  De satt som tente lys, med øynene tydelig klistret til det de så.”

Lokalavisen Groruddalen, 16. april 2009

Forestillingen er støttet av: Kunstløftet, Norsk kulturåd, Fond for lyd og bilde og Fond for utøvende kunstnere.

Forestillingen har vært vist i Tanzhaus Nrw i Dusseldorf ( Tyskland), Teatre Mercat de les Flors, Barcelona (Spania),  Woking dance international festival,  Surrey, (England) og National teateret i Rekjavik, (Island)

"Å, Marja fly fly" hadde premiere på Dansens Hus 26. februar 2009, med Dansens Hus som co-produsent.

Inger Cecilie Bertrán De Lis